Rodzaje silników indukcyjnych

Prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaka
Maj 10, 2018
Stylowe mieszkanie – czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?
Maj 23, 2018

Współczesna automatyka przemysłowa bardzo chętnie korzysta z możliwości, jakie dają silniki indukcyjne. Biorąc pod uwagę sposób wykonania obwodów elektrycznych, liczbę faz sieci zasilających oraz zakres parametrów znamionowych, wszystkie silniki indukcyjne można podzielić na następujące cztery grupy:
– silniki synchroniczne
– silniki asynchroniczne (o wirniku klatkowym lub pierścieniowym),
– silniki komutatorowe (jednofazowe lub trójfazowe),
– silniki specjalne (tu doskonałym przykładem mogą być między innymi silniki liniowe).

Silniki synchroniczne charakteryzują się mocą sięgającą kilku kW, a kończą na mocy kilku MW. W przypadku tego typu silników prędkość obrotowa jest raczej stała, całkowicie niezależna od napięcia zasilającego oraz działającego obciążenia. Za najważniejsze elementy w silnikach synchronicznych uznać można stojan z uzwojeniem trójfazowym oraz wirnik (jednobiegunowy lub cylindryczny).

Silniki asynchroniczne należą do tych zdecydowanie najbardziej powszechnie wykorzystywanych. Silnik indukcyjny asynchroniczny wykorzystywany jest przede wszystkim do napędzania tych urządzeń, które nie wymagają regulowania prędkości obrotowej. Jeśli silni dodatkowo zostanie wyposażony w wirniki uzwojone można wówczas mówić o silnikach pierścieniowych. Zdecydowanie najczęściej budowane są one w zakresie mocy 2 kW do kilku MW (przy zachowaniu niemal takich samych napięć zasilania).

Jeśli chodzi o trójfazowe silniki indukcyjne, to moc ich uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju wirników, w jakie fabrycznie zostały wyposażone. Wyróżnić można zatem:
– silniki trójfazowe klatkowe (zwykłe, głębokożłobkowe oraz dwuklatkowe),
– silniki trójfazowe pierścieniowe.

Po więcej informacji zapraszam na stronę: http://induprogress.pl/produkty/motoreduktory/silniki-indukcyjne/

Komentarze są wyłączone.