Profilaktyka czerniaka
3

A A A

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który co roku zbiera na świecie swoje śmiertelne żniwo ze względu na wczesne i częste dawanie przerzutów oraz niewielką podatność na leczenie.

Szacuje się, że na świecie występowanie czerniaków wzrasta każdego roku o 4 proc. Również w Polsce każdego roku notuje się zwiększony wzrost zachorowań na tę zjadliwą postać nowotworu. Niektóre badania mówią o 1,5 tys. osób rocznie, inne o ponad 2,5 tys. nowych przypadków zachorowań w skali roku. W Polsce odsetek zgonów z powodu czerniaka jest dosyć wysoki, ale wielu z nich można by uniknąć, gdyby większa była wiedza na temat profilaktyki nowotworów skóry.

Kontroluj swoje znamiona

Najważniejszym elementem profilaktyki czerniaka jest samokontrola. Należy wnikliwie badać i obserwować swoją skórę – nasz niepokój powinna wzbudzić każda nowa zmiana barwnikowa na skórze o wielkości powyżej 5 mm, która jest nieregularna, wielokolorowa, ciemniejsza od otoczenia, narastająca, naciekająca krwią lub sącząca się i asymetryczna. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie obejrzeć dobrze sami naszą skórę we wszystkich miejscach, w których może wystąpić czerniak. Dlatego ważne jest, aby wykonywać samobadanie z lusterkiem lub poprosić bliską osobę o wnikliwe sprawdzenie naszych znamion – czerniak lubi powstawać na skórze nieodsłoniętej, a więc owłosionej: na głowie, kończynach rąk i nóg, okolicach intymnych, itp.

Uważaj na opalanie

Co do profilaktyki, w okresie wakacyjnym, kiedy narażeni jesteśmy na zwiększone promieniowanie słoneczne, powinniśmy zdecydowanie uważać na opalanie. Nie znaczy to, że nie powinniśmy się opalać w ogóle. Czekoladowy odcień skóry jest jak najbardziej w porządku – często to właśnie taki odcień uważa się za najbardziej sexy i zmysłowy. Jednak zwłaszcza osoby o jasnej cerze i z występującymi już na skórze znamionami powinny stosować przy opalaniu kremy z filtrami UV, dokładnie smarując nimi całe ciało. Ochronę taką należy powtarzać co 3-4 godziny i po każdej kąpieli, pamiętając przy tym, że chmury nie zatrzymują promieniowania słonecznego, a więc nawet gdy dzień nie jest słoneczny, słońce działa zza chmur. Warto też w czasie upałów chronić skórę głowy, zakładając na siebie jakieś nakrycie przeciwsłoneczne.

Solaria – wróg zdrowej skóry

Opalanie jednak nie dotyczy tylko miesięcy letnich. Coraz częściej nawet w zimie korzystamy z solariów, by uzyskać piękny i pożądany odcień skóry. Moda na solaria jest szczególnie popularna wśród nastolatek, które rywalizują ze sobą o piękny wygląd. Solaria jednak działają podobnie do słońca, tyle że w znacznie krótszy i bardziej zintensyfikowany sposób, będąc przy tym znacznie bardziej szkodliwe. Często zdarza się, że to właśnie po solarium do lekarzy dermatologów zgłaszają się młode kobiety, które odkryły u siebie niepokojące, nowe znamiona barwnikowe na skórze.

Zalecana profilaktyka czerniaka będzie więc dotyczyć kontroli własnych znamion na ciele oraz bezpiecznego opalania. Należy pamiętać o tym, że nie wolno za długo przebywać na słońcu lub pod lampami w solariach emitującymi sztuczne promienie UV. Zwłaszcza osoby, które są najbardziej narażone na wystąpienie czerniaka, czyli posiadające jasną karnację, liczne znamiona, piegi, jasne lub rude włosy oraz niebieskie oczy powinny uważać na słońce i solaria. Niby niewiele, a jednak w przypadku czerniaka dużo.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*