Objawy i rodzaje czerniaka
2

A A A

Czerniak to schorzenie, które jest dosyć poważne, choć często bywa trudno zauważalne i nie zawsze wywołuje w nas lęk czy panikę. Zmiany w obrębie skóry przytrafiają się nam na tyle często, że czasem je bagatelizujemy, nie zdając sobie sprawy, że niektóre z nich mogą być wyjątkowo groźne dla naszego zdrowia.

Tak naprawdę każda zmiana skórna przyjmująca ciemniejsze zabarwienie od barwy skóry właściwej o wielkości powyżej 5 mm średnicy powinna budzić nasz niepokój. Jeżeli zmiana ta dodatkowo jest nieregularna, ma ząbkowane brzegi (co często trudne jest do stwierdzenia w badaniu obrazowym) oraz przyjmuje wiele odcieni różu, czerwieni, brązu czy czerni przenikających się wzajemnie, możemy mieć do czynienia z czerniakiem.

Jak dzielimy czerniaki?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów czerniaka, z jakimi lekarze dermatolodzy i onkolodzy spotykają się w swojej praktyce. Typy te wyróżnia się na podstawie wyglądu zewnętrznego znamion oraz ich lokalizacji.

Najczęściej mamy do czynienia z czerniakiem szerzącym się powierzchownie, tzw. superficial spreading melanoma, w skrócie SSM. Ta odmiana powstaje zazwyczaj na podłożu znamion barwnikowych o charakterze atypowym i dotyczy ok. 60-70 proc. wszystkich przypadków czerniaka. SSM najczęściej rośnie na skórze odsłoniętej (choć może się też pojawiać na powierzchniach owłosionych skóry) i przyjmuje postać nierównomiernie zabarwionych plam o nieostrych granicach i często guzkowatej, naciekającej powierzchni.

Często spotykanym rodzajem czerniaka jest czerniak guzkowy. Ten rodzaj nowotworu obejmuje ok. 10-30 proc. wszystkich przypadków zachorowań. Niestety, jest to jego bardzo złośliwa odmiana, która nie daje dobrych rokowań medycznych. Czerniak guzkowy pojawia się w obrębie istniejących znamion barwnikowych albo na skórze zdrowej.

Innym częstym typem czerniaka jest czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych, tzw. lentigo maligna melanoma, w skrócie LMM, który stanowi 5-20 proc. wszystkich przypadków nowotworu. Inne typy czerniaka, takie jak czerniak wywodzący się ze znamion błękitnych czy czerniak bezbarwnikowy (nie dający wyraźnych objawów w postaci zmian barwnikowych na skórze) występują rzadko.

Skala Clarka

Jest jeszcze jeden podział czerniaków, tj. ze względu na stopień zaawansowania choroby. Tu wyróżniamy czerniaki należące do stadiów zaawansowania wg 5-stopniowej skali Clarka. Podział ten uwzględnia głębokość naciekania nowotworu.

I tak, czerniaki I stopnia nie naciekają z naskórka w głębsze warstwy skóry – procent wyleczeń w takim wypadku określa się na 100. Czerniaki stopnia II naciekają do warstwy brodawkowatej skóry właściwej (92 proc. wyleczalnych przypadków). Czerniaki stopnia III – do przejścia z warstwy brodawkowatej skóry właściwej, stopnia IV – do warstwy siateczkowatej, a stopnia V – poniżej podskórnej warstwy tłuszczowej skóry. Procent wyleczeń w tym ostatnim wypadku określa się jedynie na 45. Wszystkie czerniaki są jednak wyleczalne, pod warunkiem że zostaną odpowiednio wcześnie wykryte.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*