Samokontrola czerniaka.

Znamiona pod kontrolą!
Październik 11, 2016
Objawy i rodzaje czerniaka
Październik 11, 2016

Bardzo ważnym elementem profilaktyki czerniaka, ale i innych chorób skóry jest m.in. samokontrola. Polega ona na wnikliwym obserwowaniu stanu swojej skóry oraz tego, czy nie pojawiły się na niej nowe znamiona lub też czy stare znamiona nie powiększyły się i nie przybrały nowych niepokojących cech morfologicznych.

Charakter zmian barwnikowych najlepiej oceniać, stosując łatwą do zapamiętania analizę ABCDE, w której oceniamy znamiona barwnikowe pod kątem ich asymetrii (A), granic (B – ang. border – granica), koloru (C – ang. color), wymiaru (D – ang. diameter – wymiar) oraz postępu zmian (E – ang. evolution).

Znamiona nowotworowe na skórze: jak je rozpoznać?

W większości przypadków znamiona nowotworowe na skórze mają rozmiar większy niż 5 mm. Znamiona, które są mniejsze, choć czasem mogą kryć się w nich komórki nowotworowe, są z reguły wolne od komórek rakowych. Jednak każde znamię większe niż 5 mm powinno zostać wycięte ze względów profilaktycznych. Bywa niekiedy też tak, że znamię zaczyna się powiększać do tych rozmiarów z całkiem malutkiej kropeczki na ciele. W każdym razie, jeżeli zauważymy, że jakaś zmiana na naszej skórze przekracza 5 mm, powinniśmy odpowiednio zareagować i udać się do lekarza dermatologa. Specjalista oceni, czy nie jest to przypadkiem zmiana nowotworowa.

Nasze znamię zostanie najprawdopodobniej poddane w pierwszej kolejności badaniu obrazowemu, a następnie badaniu dermatoskopowemu, które polegać będzie na przyłożeniu do niego powiększającego je 10-krotnie przyrządu optycznego, aby lepiej można było zaobserwować granice znamienia. Jeśli będą one nierówne, nieregularne, a przy tym znamię będzie wykazywało się bogatą kolorystyką, w tym obecnością ciemnego brązu i czerni, to znak, że możemy mieć do czynienia z czerniakiem złośliwym skóry

.Znamiona te różnią się od wielu innych znamion barwnikowych na skórze tym, że mają nieregularną powierzchnię. Często jest ona pękata, nabrzmiała, łuskowata, guzkowata, naciekająca krwią bądź zawierająca jakiś guzek wewnątrz. Tego typu cechy morfologiczne znamienia mogą niestety wskazywać na to, że to czerniak guzkowy, jeden z najpoważniejszych, najgorzej rokujących typów czerniaka.

 

Kolory moich znamion

Kolejną cechą morfologiczną, którą lekarz zbada w badaniu dermatoskopowym, będzie kolorystyka znamienia. Jeżeli znamię składa się z wielu kolorów, a wśród nich występują odcienie różowego, czerwonego, szarego, białego, niebieskiego, brązowego czy przede wszystkim czarnego, mogą to być zmiany sugerujące czerniaka skóry. Ponadto, jeżeli skóra wokół znamienia także zmieniła kolor i stała się zaczerwieniona bądź straciła swój naturalny odcień, również może być to czerniak złośliwy.

Może, ale nie musi. Ostateczną odpowiedź na temat tego, czy dane znamię składa się z komórek nowotworowych czy nie, daje badanie histopatologiczne, któremu poddawany jest fragment zmienionej chorobowo wyciętej skóry. Tak czy inaczej, każde znamię asymetryczne, o znacznej wielkości, wielokolorowe, o ostrych brzegach i nieregularnej powierzchni powinno wzbudzić nasz niepokój i zostać profilaktycznie wycięte, nawet jeśli późniejsze szczegółowe badania nie wykażą w nim obecności żadnych komórek rakowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *