Znamiona pod kontrolą!

Samokontrola czerniaka.
Październik 11, 2016

Czerniak jest niezwykle wrednym nowotworem skóry. Przez bardzo długi czas może nie dawać on objawów, które skłaniałyby chorych do wizyty u lekarza. Najczęściej decydują się oni na nią wtedy, gdy jest już o wiele za późno.

Zmiany na skórze,  które przeradzają się w czerniaka, rozwijają się dość dynamicznie. Ich wzrost jest gwałtowny, bardzo szybko komórki nowotworowe ulegają migracji do innych narządów, dając liczne i groźne przerzuty. Czerniak jest także odporny na leczenie, co czyni go  jednym z najskuteczniejszych zabójców wśród chorób.

Rozwój zmiany nowotworowej

Nowotwór złośliwy skóry posiada kilka rozpoznawalnych cech, dzięki którym można wcześnie wykryć zagrożenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na kształt wykwitu – czerniak charakteryzuje się zmiennym kształtem, w zależności od fazy choroby. Poza tym, istotny jest również kolor, gdyż najgroźniejsze są zmiany na skórze, które samoistnie zmieniają swoje zabarwienie.

Groźne jest nieregularne zabarwienie zmiany.Gdy skóra zajęta zmianą jest zaczerwieniona,należy udać się do termatologa. Bardzo ważne są także objawy towarzyszące, takie jak krwawienie, sączenie, czy zwykłe swędzenie.

Rozwój czerniaka skóry odbywa się na kilku drogach. Pierwszą grupą są nowotwory,które szerzą się powierzchniowo. Są one najliczniejsze wśród wszystkich czerniaków. Są to  zmiany, które powstają na gruncie zmian już istniejących. Czerniak rozwija się także jako zmiana wywodząca się z plamy soczewicowatej- okrągłej zmiany o brązowym kolorze, wyraźnie odstającej od skóry.

Najgroźniejszą odmianą  nowotworu skóry jest czerniak guzkowy, charakteryzujący  się dużym odsetkiem umieralności. Najrzadziej występującym typem nowotworu jest  czerniak wywodzący się ze znamion melanocytowych o charakterystycznej, niebieskawej barwie.

Działania ochronne

Częste kontrole u dermatologa mogą uchronić nas przed czerniakiem. Należy również unikać nadmiernego promieniowania UV oraz stosować się do zaleceń lekarza dotyczących stosowania niektórych leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *