Objawy i rodzaje czerniaka

Samokontrola czerniaka.
Październik 11, 2016
Dlaczego czerniak jest niebezpieczny?
Październik 11, 2016

Czerniak to schorzenie, które jest dosyć poważne, choć często bywa trudno zauważalne i nie zawsze wywołuje w nas lęk czy panikę. Zmiany w obrębie skóry przytrafiają się nam na tyle często, że czasem je bagatelizujemy, nie zdając sobie sprawy, że niektóre z nich mogą być wyjątkowo groźne dla naszego zdrowia.

Tak naprawdę każda zmiana skórna przyjmująca ciemniejsze zabarwienie od barwy skóry właściwej o wielkości powyżej 5 mm średnicy powinna budzić nasz niepokój. Jeżeli zmiana ta dodatkowo jest nieregularna, ma ząbkowane brzegi (co często trudne jest do stwierdzenia w badaniu obrazowym) oraz przyjmuje wiele odcieni różu, czerwieni, brązu czy czerni przenikających się wzajemnie, możemy mieć do czynienia z czerniakiem.

Jak dzielimy czerniaki?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów czerniaka, z jakimi lekarze dermatolodzy i onkolodzy spotykają się w swojej praktyce. Typy te wyróżnia się na podstawie wyglądu zewnętrznego znamion oraz ich lokalizacji.

Najczęściej mamy do czynienia z czerniakiem szerzącym się powierzchownie, tzw. superficial spreading melanoma, w skrócie SSM. Ta odmiana powstaje zazwyczaj na podłożu znamion barwnikowych o charakterze atypowym i dotyczy ok. 60-70 proc. wszystkich przypadków czerniaka. SSM najczęściej rośnie na skórze odsłoniętej (choć może się też pojawiać na powierzchniach owłosionych skóry) i przyjmuje postać nierównomiernie zabarwionych plam o nieostrych granicach i często guzkowatej, naciekającej powierzchni.

Często spotykanym rodzajem czerniaka jest czerniak guzkowy. Ten rodzaj nowotworu obejmuje ok. 10-30 proc. wszystkich przypadków zachorowań. Niestety, jest to jego bardzo złośliwa odmiana, która nie daje dobrych rokowań medycznych. Czerniak guzkowy pojawia się w obrębie istniejących znamion barwnikowych albo na skórze zdrowej.

 

Skala Clarka

Jest jeszcze jeden podział czerniaków, tj. ze względu na stopień zaawansowania choroby. Tu wyróżniamy czerniaki należące do stadiów zaawansowania wg 5-stopniowej skali Clarka. Podział ten uwzględnia głębokość naciekania nowotworu.

I tak, czerniaki I stopnia nie naciekają z naskórka w głębsze warstwy skóry – procent wyleczeń w takim wypadku określa się na 100. Czerniaki stopnia II naciekają do warstwy brodawkowatej skóry właściwej (92 proc. wyleczalnych przypadków). Czerniaki stopnia III – do przejścia z warstwy brodawkowatej skóry właściwej,stopnia IV – do warstwy siateczkowatej, a stopnia V – poniżej podskórnej warstwy tłuszczowej skóry. Procent wyleczeń w tym ostatnim wypadku określa się jedynie na 45. Wszystkie czerniaki są jednak wyleczalne, pod warunkiem że zostaną odpowiednio wcześnie wykryte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *